Jesteś tutaj: Start / Epidemiologia

Epidemiologia

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Tel. 32 266 28 23/24 wew 41

e-mail: ep@psse.sosnowiec.pl

Zadania Sekcji Epidemiologii

 1. Bieżąca rejestracja i weryfikacja zachorowań na choroby zakaźne i zatrucia w oparciu o Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz klasyfikację przypadków zachorowań w kategorii możliwy/prawdopodobny/potwierdzony, zgodnie z "Definicjami przypadków chorób zakaźnych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego".
 2. Prowadzenie rejestrów i ewidencji w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń (również w zakresie nadzoru nad preparatami szczepionkowymi i realizacją szczepień na terenie Sosnowca).
 3. Prowadzenie nadzoru nad zakażeniami (w tym zakażeniami zakładowymi) i chorobami zakaźnymi w związku z zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych, zakażeń i zatruć (w tym pokarmowych) u ludzi.
 4. Sporządzanie i przekazywanie raportów i meldunków z zakresu nadzoru nad zakażeniami i chorobami zakaźnymi.
 5. Prowadzenie dystrybucji i nadzoru w zakresie gospodarki preparatami szczepionkowymi na terenie Sosnowca.
 6. Prowadzenie sprawozdawczości w zakresie wykonawstwa szczepień ochronnych na terenie miasta Sosnowca w oparciu o obowiązujący Program Szczepień Ochronnych.
 7. Nadzór i kontrola nad obiektami wykonującymi działalność leczniczą lecznictwa otwartego i zamkniętego (w tym nadzór i kontrola punktów szczepień) zlokalizowanymi na terenie Sosnowca w zakresie:
  • stanu higieniczno - sanitarnego,
  • wdrażania standardów postępowania przeciwepidemicznego, zwłaszcza z uwzględnieniem przestrzegania zasad prawidłowej dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i sprzętu medycznego oraz kontroli tych procesów.
 8. Dokonywanie analiz i ocen sytuacji epidemiologicznej oraz stanu higieniczno - sanitarnego miasta Sosnowca w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych i zakażeń.
 9. Aktualizacja procedur i instrukcji związanych z zapobieganiem, wczesnym wykrywaniem oraz zwalczaniem ognisk szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych.
 10. Rozpatrywanie interwencji wpływających do Sekcji Epidemiologii.

Artykuły

Informacja

19 marca 2020

 

PRÓBY BAKTERIOLOGICZNE

KAŁU

NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE

DO ODWOŁANIA

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

25 lutego 2020

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Czytaj więcej o: INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

Informacja dotycząca koronawirusa 2019-nCoV – postępowanie dla podróżujących

3 lutego 2020

Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa, 25 stycznia 2020 r.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Czytaj więcej o: Informacja dotycząca koronawirusa 2019-nCoV – postępowanie dla podróżujących

Informacja dla kierowników laboratoriów

7 stycznia 2020

PPIS w Sosnowcu informuje, że w Dzienniku Ustaw poz. 2465 zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych u ludzi.
Proszę o zapoznanie się z ww. dokumentem i stosowanie, zgodnie z wymaganiami i opracowanymi FORMULARZAMI ZGŁOSZEŃ (będącymi załącznikami do przedmiotowego rozporządzenia).     
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/2465/1

Czytaj więcej o: Informacja dla kierowników laboratoriów

Informacja o konferencji pt. „ HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”

20 listopada 2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu w związku z pismem, Nr NS-EP.9011.1.257.2019 Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 19.11.2019r., dotyczącym organizacji KONFERENCJI pt. „ HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej” informuje, że spotkanie odbędzie się w dniu 21 listopada 2019r. od godz. 9.30 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach przy ul. Ligonia 46.
W związku z powyższym gorąco zachęcam i serdecznie zapraszam do udziału w w/w konferencji.

Czytaj więcej o: Informacja o konferencji pt. „ HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”

Szczepienia lisów wolno żyjących na terenie województwa śląskiego /AKCJA WIOSENNA/

25 marca 2019

W dniach 04.04.2019r. – 13.04.2019r. planowane jest przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa śląskiego.

Szczepienie obejmować będzie całe województwo śląskie

Czytaj więcej o: Szczepienia lisów wolno żyjących na terenie województwa śląskiego /AKCJA WIOSENNA/

Żółty tydzień

25 października 2018

Szczepienia lisów wolno żyjących na terenie województwa śląskiego /AKCJA JESIENNA/

14 września 2018

W dniach  19.09.2018r. – 29.09.2018r.  planowane jest przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa śląskiego.  
Szczepienie obejmować będzie całe województwo śląskie.
W załączeniu - informacja prasowa dotycząca szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Konferencja „Szczepienia ochronne – jak zachęcić nieprzekonanych"

14 września 2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu informuje o organizacji, przez Ministerstwo Zdrowia i Instytut Matki i Dziecka, Konferencji Naukowo - Szkoleniowej pt. „Szczepienia ochronne – jak zachęcić nieprzekonanych”.

Czytaj więcej o: Konferencja „Szczepienia ochronne – jak zachęcić nieprzekonanych"

Informacja na temat sytuacji epidemiologicznej Odry

14 maja 2018

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż w Polsce od 1 stycznia do 30 kwietnia br. odnotowano 44 przypadki zachorowań na odrę, co stanowi wzrost o 23 zachorowania w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Natomiast w województwie śląskim potwierdzono laboratoryjnie 2 przypadki odry u obywatelki Ukrainy oraz u osoby, która powróciła ze Lwowa na Ukrainie. Nadmienić należy, że w roku bieżącym na terenie Ukrainy odnotowano aż 9091 zachorowań na odrę oraz 7 zgonów z powodu tej choroby.

Czytaj więcej o: Informacja na temat sytuacji epidemiologicznej Odry