Wykonywanie badań na nosicielstwo
Wykonywanie badań na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella
(dawna książeczka sanepidowska)
Wykonanie badania
- Badanie polega na pobraniu i dostarczeniu trzech próbek kału
- Kał należy pobrać z trzech kolejnych wypróżnień
- Próbkę kału każdorazowo należy pobrać do sterylnego, jednorazowego pojemnika z podłożem transportowym (pobranego w Punkcie przyjmowania próbek kału PSSE w Sosnowcu)
- Wymazówki z materiałem należy przechowywać w temperaturze lodówki
Przechowywanie i transport
- Pobrany materiał po uzyskaniu trzeciej próbki powinien jak najszybciej zostać dostarczony do laboratorium
- Wymazówki muszą być szczelnie zamknięte, nieuszkodzone
- Pojemniki z materiałem do badań muszą być opisane czytelnie nazwiskiem, imieniem, datą poboru
- Do próbki materiału musi być dołączone czytelnie wypełnione zlecenie (jest do pobrania na stronie internetowej)
- Zlecenie na badania należy skutecznie zabezpieczyć przed skażeniem materiałem zakaźnym.
Informacje ogólne
Do wykonania badań kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella nie jest potrzebne skierowanie od lekarza internisty.
Koszt trzykrotnego badania w PSSE w Sosnowcu wynosi 129 złotych.
Zasady przyjmowania prób kału do badań:
- Dostarczając próby do badań należy przedstawić dowód wpłaty, można go również przesłać na adres email ep@psse.sosnowiec.pl:
- kwoty 99,00 zł na konto Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej ul. Dąbrowskiego 9 A (Nr konta : 35 1010 1212 0054 2522 3100 0000)
- kwoty 30,00 zł na konto Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Sosnowcu (Nr konta: 95 1010 1212 0054 9622 3100 0000)
- Wypełnić formularz zlecenia na badania (jeśli potrzebna jest faktura dla pracodawcy, proszę wypełnić również część, dane do faktury)
- Przyjmowanie prób odbywa się od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00 - 9.30
- Wymazówki do badań kału należy pobrać w PSSE w Sosnowcu (3 sztuki)
- Wydawanie wyników badań odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 -14.30
- Czas oczekiwania na wyniki badań do 10-u dni.
Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2018r., poz.151) badania lekarskie przeprowadzają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy.
Na podstawie wyników badań lekarz wydaje oraz przekazuje orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania określonych prac lub przeciwwskazaniach do wykonywania tych prac. Lekarz, o którym mowa powyżej dokonuje również wpisu treści orzeczenia lekarskiego w karcie badań do celów sanitarno – epidemiologicznych.
O terminie ważności badań kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella decyduje lekarz.
- Orzeczenie lekarskie o zdolności wykonywania określonych prac lub przeciwwskazaniach wystawia na podstawie wyników lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub wykonujący zadania służby medycyny pracy
- Badania w kierunku nosicielstwa zgodnie załącznikiem do Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. poz. 947 z późn. zm.) przeprowadzają akredytowane laboratoria: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA, Wojskowej Inspekcji Sanitarnej lub inne na podstawie umów zawieranych z tymi organami.
Informacje na temat badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych
Wzór książeczki stanowił załącznik do nieobowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. 2006, Nr 25, poz. 191), a co za tym idzie dokument ten nie może być wymagany przez pracodawców i organ kontrolny.
Dlatego też obecnie jedynym wymaganym dokumentem dotyczącym dopuszczenia do pracy pracownika jest orzeczenie lekarskie. Z uwagi na zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2018 r., poz. 151) obowiązek posiadania badań do celów sanitarno - epidemiologicznych dla pracowników podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby sektora jest nadal aktualny, a konieczność uzyskania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych spoczywa na tych osobach. Orzeczenie takie jest dokumentem potwierdzającym ważność wykonania badania do celów sanitarno-epidemiologicznych i zastępuje uprzednio wydawaną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Jest wydawane między innymi na podstawie wyników badań laboratoryjnych na nosicielstwo pałeczek Salmonella, Shigella uzyskanych z akredytowanego laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Koszty związane z badaniami do celów sanitarno-epidemiologicznych spoczywają na pracodawcy, albo zlecającym wykonanie prac.
Pliki do pobrania
dane do faktury.pdf (97.99 KB)
zlecenie_badan.pdf (152.58 KB)